ATOMIC OS


Dostal jsem několik dotazů a návrhů zda bych nemohl popsat tuto custom ROM, poté co jsem publikoval návod k její instalaci. Proto se nyní zaměřím jen na systém samotný kde se budu snažit shrnout všechny moje postřehy a uživatelské zkušenosti s Atomic OS 1.5. Několik čtenářů se mě i ptalo proč právě Atomic OS a proč mi nevyhovoval AOSP Extended apod.

Jak jsem již psal v dřívějších článcích tak jsem samozřejmě vyzkoušel několik alternativ a to jak na modelu Mi5 (3/32 GB) tak na Note 4 Global (3/32 GB). Se zkušenostmi které jsem během testování ROM postavených na bázi Lineage OS jsem přesvědčený, že čistý systém postavený na jádru AOSP chodí na telefonech mnohem lépe než na upraveném jádru systému Lineage OS. Ten samozřejmě taky vychází s AOSP ale již má v jádru systému několik změn. A na těchto změnách stojí pak různé alternativy ROM. Výdrž baterie není úplně špatná ale je rozhodně horší než na čistém jádru. Samozřejmě že u Lineage OS vychází každý týden nový build a co týden, může se výdrž baterie lišit. Stejně tak chod jednotlivých aplikací, jejich rychlost při startu, rychlost multitaskingu apod. Objeví se opravy nově nalezených bugů a samotné vylepšení systémových aplikací a jádra. A samozřejmě se můžou objevit bugy nové.

Po instalaci AOEP Extended jsem pozoroval neustále nastavení displeje na příliš vysoký jas v případě automatiky. To rozhodně výdrži baterie nepřidalo. A v případě kdy jsem se dostal do prostoru s menším denním světlem, měl jsem pocit, že mi displej vypaluje oči. Dále jsem objevil chybu v Roamingu. Nemohl jsem se připojit k internetu v zahraničí ačkoliv bylo vše správně povoleno a nastaveno. I telefon indikoval že jsem na 2G nebo 3G sítí a do 4G mě nechtěl pustit vůbec. Tato chyba by již měla být opravena podle posledních informací, ale v době testu to bylo velmi obtěžující. Dále mi neustále vypadával signál na obou vložených SIM. Proto jsem hledal dál. Přes Auroru jsem došel k Atomic OS a u toho již zůstal.


Atomic OS je zcela nová Custom ROM od Team Darkness. Tito tvůrci pracují na více projektech a průběžně vydávají 2 alternativní ROM. DarkNess reDefined je jejich druhá ROM postavena právě na jádru Lineage OS. Bere si spoustu detailů v nastavení z několika dalších ROM jako Ressurection Remix OS, Paranoid Android atd. Na XDA je oficiálně pro Note 4 kdyby ji chtěl někdo vyzkoušet. Atomic OS je postavený čistě na AOSP a je zatím jen po pár modelů oficiálně. Mezi nimi je i Note 4 (Mido), Mi5 (Gemini) atd.

Po samotné instalaci všech potřebných ZIP souborů ( firmware, ROM, Gapps) a prvním spuštění systému vás systém provede základním nastavením telefonu stejně jako na všech telefonech kde je čistý systém. Po přihlášení k síti Wi-Fi po vám nabízí přihlášení k vašemu Google účtu. Zeptá se jestli chcete začít telefon používat jako nové zařízení, nebo zda chcete obnovit systém z nějaké zálohy. Tady pozor. Záloha musí být uložena na serverech Google pod vaším účtem a nikoliv na serverech Xiaomi. Tudíž pokud jste předtím nepoužívali žádné zařízení s čistým Androidem, zálohu vám žádnou nenajde.

Dalším krokem je nabídka zabezpečení a nastavení otisků prstů. Poté už telefon skočí rovnou na vaši novou domovskou obrazovku kde je nastaven standardně launcher s telefonu Google Pixel (pod jménem Launcher 3). Bohužel tento Launcher má velmi strohé nastavení a dle mého názoru na 5,5" displeji velmi plýtvá místem. Ikony mi připadají obrovské a nemožnost nastavit si mřížku byla tím impulsem proč jsem ho hned zavrhl a vyměnil za Nova Launcher.

Nova Launcher nabízí široké možnosti nastavení plochy, menu aplikací, gest, jakým způsobem se chcete do menu aplikací dostat. Jestli systémem Pixelů, tedy tahem prstu od doku aplikací nahoru, nebo starým systémem tlačítka Google Launcher (Trebuchet Launcher na Lineage OS). Po vyzkoušení několika jiných launcheru jsem zůstal právě u toho. Navíc pokud se rozhodnete i pro změnu ikon jako já, je Nova Launcher téměř vždy podporován u balíčků ikon.

V samotném systému hned po instalaci najdete jen několik základních aplikací pro běžnou potřebu. Kalkulačku, kalendář, kontakty a volání od Google, souborový manažer (v angličtině s podporou root),FM radio a aplikaci Magisk. Součástí je i díky instalaci Gapps ve verzi Pico ještě obchod Google. Žádné další zbytečnosti. Veškeré aplikace a to jak ty základní od Google tak vše na co jste zvyklí si snadno stáhněte z Google Play. Je tak přímo na vás co si do telefonu pustíte a necháte běžet i na pozadí. Tím mám teď na mysli aplikace od Google jako knihy, filmy, hudba apod. Pokud používám pouze e-mail a mapy stáhnu si tak jen to co opravdu využiji a neběží mi na pozadí žádné další procesy s těchto zbytečností. Aplikace Magisk je tzv. skrytý root telefonu a díky ní můžete udělit práva aplikacím které root vyžadují pro svůj chod nebo jednotlivé funkce v aplikacích. Umožňuje instalaci a podporu kernelů apod. Začátečníkům nebo méně zkušeným uživatelům doporučím tuto aplikaci skrýt nebo úplně odinstalovat. Těm kteří se nebojí experimentovat a mají zkušenosti může přinést rozšíření možností telefonu na maximum. Díky ní můžete snad nainstalovat Substratum z obchodu Play a pak jednoduše nastavovat témata samotného systému a Google aplikací. Změnit tak pro někoho otravnou bílou barvu v aplikacích telefon, SMS, nastavení atd. Je to celé o tom si s tím pohrát a zkrášlit si celý systém podle svých představ. Opravdu ale doporučuji jen pro ty zkušenější uživatele.

Další důležitou aplikací je samozřejmě ta na focení. Je zde přítomna Snapdragon Camera 2. Ta nabízí široké možnosti nastavení při focení. Plně využívá Camera API 2 a díky této aplikaci jste schopni vymáčknout z vašeho foťáku opravdu maximum. Nastavení jako Expozice, ostrost, atd. jsou samozřejmostí. Viz. obrázky. Fotky jsou opravdu na lepší úrovni než na nativní aplikaci v MIUI. 

V nastavení naleznete základní položky stejně jako v čistém systému. Je zde ale položka Customization, což je rozšíření nastavení stavové lišty, vibrací při hovoru, a dalších drobností. Vše je v položce Laboratory.

Celý systém je v češtině až právě na několik položek v nastavení a této Laboratory. To bude zřejmě postupně doplněno v dalších aktualizacích.

Součástí instalace je také aplikace Darkness Hub kde se dozvíte novinky o dalších aktualizacích a plánovaných změnách a rozšíření systému. ROM pro Mido byla oficiálně vypuštěna 21.7. ve verzi 1.0. a již 10.8. (cca) byla vypuštěna aktualizace na verzi 1.5. vše vám oznámí a notifikuje právě Darkness Hub. Systém podporoval ve verzi 1.0 OTA aktualizace. Ty jsou ale dostupné o něco déle než jsou vypuštěny nové ZIP soubory a aktualizací. Nepochopitelně ale od verze 1.5 podpora OTA aktualizací zmizela. Pravděpodobně nefungovala všem jak měla a bude po opravách opět vrácena v některé s dalších aktualizacích. Nezbývá nyní nic jiného než aktualizaci stáhnout ručně z https://sourceforge.net/p/teamdarkness/activity/?page=0&limit=100#599d98ae2718462ab352230f. Telefon vypnout a kombinací tlačítek hlasitost nahoru + zapínací tlačítko nastartovat do TWRP. Zde jen vyberete nový ZIP soubor s aktualizací a potažením nainstalujete . Po doběhnutí smažte na té samé obrazovce ještě casch/dalvik a poté restartujte zpět do systému. První start po instalaci aktualizace zase trvá o něco déle.

To je asi vše co k tomu mohu napsat. Doporučuji prohlédnout galerii kvůli detailům ze systému a v případě dotazů mě kontaktovat.

Pozn. Na fotografiích Atomic OS + Nova Launcher Prime + Eriza Icon Pack

© 2017 Zmatená sova. Blog o mobilních telefonech a technologiích.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky